evergreen מרכז, קליניקה לרפואה משלימה, עיסוי

טוב לגעת –טיפול במגע

מתי לאחרונה קיבלתם חיבוק טוב , חיבוק אמיץ וחם ממישהו קרוב, חיבוק מכל הלב? או טפיחה ידידותית על השכם כזו שמשדרת שאתם ממש בסדר, שמעריכים אתכם… ? יש לקוות שזה קרה לכם ממש היום או אתמול ושזה קורה לכם לעיתים תכופות כי מגע כזה הוא מאד מאד חשוב.. מגע כזה מאשש את ההרגשה שהנה אנחנו פה, נוכחים כאן ועכשיו ושאנחנו חשובים. מגע גורם לנו להיווכח בקיומנו וגורם לנו להרגיש טוב עם עצמנו.

מגע אנושי הוא כה חשוב שללא מגע מספיק תינוקות בבתי יתומים למשל עלולים למות , גם אם מספקים להם מזון והיגיינה. במחקרים מאששים שחשיבותו של המגע מבחינה פיזיולוגית נובע מכך שבעקבותיו המוח מפריש אנדורפינים, חומר שמסייע בהעברת מסר של הנאה ואושר. וכשחומר זה נמצא בכמות לא מספיקה אנו שוקעים בדיכאון. מגע הוא חשוב מאד גם לאנשים שעברו טראומה-הוא יכול לשקם ולהחזיר את האמון ב"אחר" וגם את האמון ב"עצמי"  למרבה הצער לחלק מאיתנו יתכן שיש חסך במגע מחזק ונעים. יש לכך  סיבות רבות כמו נסיבות אישיות אך גם סבות תרבותיות, חינוך ומערכת אמונות . לא תמיד קל לנו להיפתח לחיבוקים ספונטניים או אפילו לקבלת עיסוי או טיפול במגע מסוג זה או אחר..

לטיפול במגע יש ערך טיפולי/רפואי רב ולכן לא מפליא שהוא מופיע באופנים שונים בכל הזמנים ובכל התרבויות ממזרח למערב ומדרום וצפון. העיסוי הוא טיפול נפוץ הן ברפואה הקונבנציונאלית והן באלטרנטיבית. אם מדובר בעיסוי רפואי , פיזיותראפיה או כירופרקטיקה, שיאצו או רפלקסולוגיה, היום אפילו קופות החולים מכירות בערכם של טיפולי מגע.

מה התועלת בטיפולי מגע?

מעבר להיותו של המגע נעים, מחזק ומהנה, ניתן, בעזרת טיפולי המגע השונים, לטפל בהצלחה רבה בהרבה בעיות מציקות.  לדוגמא:  בעיות שנובעות מ,סטרס", כאבים נפוצים ומוכרים כמו כאבי גב ובכלל כאבים הקשורים לשרירים ועצמות . בעיות שקשורות לכאבי ראש וכאבי מחזור, בעיות עיכול ואפילו בעיות של עייפות כרונית, בעיות בתפקוד בלוטת התריס ועוד,כל אלה  ניתן לשפר עד מאד בעזרת טיפול שיאצו ,רפלקסולוגיה ועיסוי קלאסי, רפואי או רקמות עמוק.

השתכנעתי- מה עכשיו?

כאשר מחליטים לפנות לטיפול כזה חשוב לשים לב למספר דברים : ראשית בחרת המטפל/ת: על המטפל/ת להיות מנוסה ובעל/ת תעודה מוכרת, כדאי לשאול גם היכן וכמה שנים למד.

(יש מקומות שבהם ניתנים קורסים ני כמה חודשים וגם הם נותנים לבוגרים שלהם תעודות…)  אפשר בהחלט לפנות לכמה אנשים, לשאול ולחקור קצת, למטפלים רציניים יש בדרך כלל אתר וזו גם כן דרך מצוינת ללמוד קצת יותר על האדם שבחרתם לפנות אליו. הכי טוב כמובן- לקבל המלצות מחברים ואנשים שאתם סומכים עליהם.

שנית יש להבין שטיפול במגע הוא תהליך וברוב המקרים יהיה צורך במספר טיפולים בתדירות קבועה אפשר כמובן לבוא לטיפול בודד, כמו שכבר צוין, זה מהנה וחשוב, אך האפקט הנעים של טיפול בודד יפוג תוך מספר ימים.  אם אתם מחפשים פתרון אמיתי יש צורך בסדרה של טיפולים. ההשפעה היא מצטברת. וככל שתקבלו יותר טיפולים  ההשפעה המיטיבה מתעצמת ונשארת לטווח ארוך יותר. מטפל מנוסה ואחראי ידע לתת  לכם הערכה זהירה לגבי מספר הטיפולים הנחוץ, יחד עם זאת חשוב לזכור שכל אדם מגיב באופן קצת שונה ולכן גם כמות הטיפולים יכולה להשתנות מאדם לאדם.

 

למרות האמור לעיל לא חייבים לחכות עד שתהיה לנו "בעיה" כדי לפנות לטיפול… אפשר ומומלץ להגיע לטיפול כזה אחת לכמה זמן פשוט כדי להרגיש טוב יותר , לנשום , להרגע, להיות!

 

כתבה: מירי בן ברוך מתמחה בטיפול בשיאצו , מטפלת מבית evergreen

השארת תגובה