בעולם המערבי, הפרעת קשב וריכוז הינה אחת הבעיות הפסיכיאטריות הכי שכיחות בילדים. הנתונים מלמדים כי 6%-8% אחוזים מכלל הילדים סובלים מבעיה זו.
מנתוני משרד הבריאות זה יכול להגיע גם ל-10% בילדים בני 12. בילדים קטנים יותר הנתונים לא מספיק מובהקים כיוון שהרבה ילדים מתחת לגיל 12 לא מאובחנים.
הסימנים המאפיינים את ההפרעה, שונים במקצת בין מבוגר לילד, אולם כיום האבחנה של הפרעות קשב וריכוז, אינה תחומה רק לגיל הילדות ובתי הספר, אלא לכל החיים.
הפרעות קשב וריכוז נגרמות משילוב של גורמים. אחד הגורמים הינו תורשה. למעשה זוהי ההפרעה הפסיכיאטרית שבה נמצא הקשר הכי מובהק סטטיסטית לגנטיקה. כמו כן סיבוכים בהריון ובלידה כגון בעיה באספקת חמצן למוח בזמן הלידה, פגים שנולדו טרם זמנם, הריון מרובה עוברים, הסתבכות חבל הטבור בלידה ועוד יכולים אף הם לגרום לכך.
אז אם זה תורשתי אין מה לעשות?
בוודאי שיש מה לעשות. יש לאתר את הגורמים: רגשיים, תזונתיים וסביבתיים ולטפל בהפרעה באמצעות תזונה מותאמת אישית, הרחקת גורמים מפריעים, השלמת חוסרים תזונתיים ע"י מתן תוספים וצמחים מתאימים.
אז מהם הגורמים הנוספים?
• חשוב לבדוק אם הילד עבר התעללות ניצול פגיעה או הזנחה היכולים לגרום להפרשה מרובה של הורמוני מתח למוח ולעוררות יתר של מערכת העצבים.
• חוסר איזון כימי אף הוא גורם מרכזי בהפרעות קשב וריכוז. המוח וחוט השידרה מהווים את מערכת העצבים המרכזית בגופנו, אליהם מחוברים בצורת רשת של עצבים אשר מחברים בין כל אזור ואיבר בגופנו לבין המוח. בכדי להעביר מידע בין כל החלקים השונים, יש צורך בחומרים מקשרים הנקראים נוירוטרנסמיטורים, או מוליכים עצביים הדואגים להעברת המידע העצבי. ייצור חומרים אלו תלוי במספר רב של גורמים, כגון תזונה, מצב רפואי ותורשה. נוירוטרנסמיטורים כגון סרוטונין ודופמין מיוצרים בגופנו מחומרים אחרים, מרביתם הם נגזרות של חומרים הנקראים חומצות אמינו. תזונה לקויה שאיננה מכילה את כל חומצות האמינו הנחוצות למוח שלנו יכולה להביא להפרעות קשב וריכוז.
• סרוטונין – מחקרים מראים כי לאומגה 3 וויטמין D תפקיד בסינתזה, בשחרור ובפעילות הסרוטונין שהוא מוליך עצבי חשוב מאוד. הסרוטונין מווסת תפקוד קוגניטיבי, תגובה סנסורית והתנהגות חברתית. פגיעה בתפקודים אלה הינה משותפת ל-ADHD, להפרעה דו-קוטבית, לסכיזופרניה ולהתנהגות אימפולסיבית. לטענת החוקרים, העלאת הצריכה של ויטמין D ואומגה 3 עשויה לסייע במניעה ובצמצום החומרה של הפרעות בתפקוד המוחי, ביניהן הפרעות קשב וריכוז.
• אלרגיות ואי סבילות למזון – ילדים בעלי אלרגיה למזונות מסוימים עשויים לפתח הפרעת קשב וריכוז. ע"י איתור המזונות הגורמים לאי סבילות אפשר להוריד אותה מהתפריט של הילד ולהביא להטבה משמעותית. איתור המזונות האלרגניים יכול להיות בדרך של דיאטת אלימינציה או באמצעות בדיקת דם. בדיקה שנערכה בשנת 2001 ע" ארגון התמיכה לילדים היפראקטיביים בבריטניה, העלתה כי 89% מהילדים עם הפרעת קשב וריכוז הגיבו לצבעי מאכל, 72% הגיבו לחומרי טעם וריח, 60% למונוסדיום גלוטומט, 45% לתוספים מלאכותיים, 50% לחלב פרה, 60% לשוקולד ו- 40% לתפוזים .
• מחסור ברכיבים תזונתיים –עקב תזונה לקויה או בעיות ספיגה כגון רמות נמוכות של ויטמינים ומינרלים החיוניים לתפקוד המוח. החשובים בהם ברזל, 12B, ויטמין D, אבץ, ויטמיני B ואומגה 3. צריך לעשות שינוי תזונתי. זה דורש מכל הבית לעשות שינוי. אין תחליף לתזונה נכונה!
• חשיפה ממושכת למסכים – טלויזיה, אייפד, טלפון סלולרי ועוד. מחקר שערכה האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים (AAP) בשנת 2004 הראה, שככל שילדים בגילאי שנה עד 3 רואים יותר טלויזיה כך גדל הסיכוי שלהם לפתח הפרעות קשב וריכוז עד גיל 7. עוד קבע המחקר, שעבור כל שעת צפייה ביום הסיכון לכך עולה ב-10%. בעקבות המחקר ייעצה האקדמיה האמריקנית להורים להפסיק את הצפייה בטלויזיה לילדים מתחת לגיל שנתיים ולהגביל את זמן הצפייה לילדים מבוגרים יותר. במדינת ישראל הדבר חמור יותר כיוון שהילדים נחשפים גם לתכנים מפחידים כגון פיגועים שאין להם את הכלים להתמודד איתם.
• הרעלת מתכות כבדות – בעיקר עופרת. ילדים עד גיל שנתיים בערך נוטים להביא לפיהם וללקק חפצים וצבעים המכילים עופרת כי הטעם של העופרת מתוק. עקב הסיכון המוגבר יש להימנע משימוש בצעצועים המכילים עופרת ומשימוש בצבעים המכילים עופרת.
• הפרעות שינה – ילדים שלא ישנים טוב, שהולכים לישון מאוחר, עם טלויזיה דלוקה או עם מכשיר אחר, ילדים שמתעוררים בלילה, שסובלים מפחדים וחרדות, יש להם נטייה לסבול יותר מהפרעות קשב וריכוז.

הטיפול הטבעי בהפרעות קשב וריכוז
הטיפול הטבעי בהפרעות קשב וריכוז מתמקד ראשית בהרחקת כל הגורמים אשר עלולים לגרום לתופעה. הכוונה למזונות אלרגניים, צבעי מאכל, חומרים משמרים, מתכות רעילות, ממתיקים מלאכותיים, חומרים ממריצים, צפייה מוגזמת במסכים, וצריכת יתר של פחמימות או סוכרים פשוטים.
על פי המחקרים, התזונה המומלצת, היא תזונה טבעית, עשירה בפחמימות מורכבות כגון דגנים מלאים וקטניות, חלבונים מן הצומח כגון קטניות, קינואה, גריסים, שיבולת שועל, אורז מלא ועוד, חומצות שומן חיוניות כגון אבוקדו, שמן זית, אגוזים שקדים וזרעים, ירקות ופירות רבים. על פי המחקרים הרבים רצוי להימנע לחלוטין מפחמימות מעובדות, סוכרים ומזון מעובד. כמו כן ישנה חשיבות רבה לאכילה של 5-6 ארוחות ביום ולתזמון שלהן.
הטיפול התזונתי מתרכז גם בחיזוק מערכת העיכול כדי לשפר ספיגה של רכיבי המזון השונים והרגעה או המרצה של מערכת העצבים (בהתאם לאופי הבעיה) באמצעות צמחי מרפא ושימוש בתוספי תזונה כגון חוּמצות שומן מסוג אומגה 3 אשר עשויות לעזור במידה רבה לפתרון או הקלה באופי ההפרעה.
בנוסף, אני ממליצה מאוד לבצע פעילות גופנית קבועה ומתונה אשר תורמת להזרמת דם תקינה למוח, משרה תחושת רגיעה ומשפרת את מצב הרוח.
חיית מחמד בבית יכולה לתרום משמעותית להפחתת הפרעות קשב וריכוז. מחקרים גילו כי כאשר הורים הכניסו חיית מחמד הביתה, הם גילו דברים חדשים על ילדם ועל עצמם כמו גם על התקשורת ביניהם, ותלו בקשר בין הילד וחיית המחמד את השינויים בביטחון ובדימוי העצמי של ילדם כמו גם בתחושת השייכות ויכולת הלמידה בקבוצה.
עקב ניסיון קליני רב שהצטבר אצלי, שילוב של תזונה יחד עם צמחי מרפא ו/או תוספים לצד טיפול נפשי רגשי יביאו לתוצאות הטיפוליות הטובות ביותר.
הטיפולים הרגשיים שאנו מציעים במרכז evergreen מיוחדים לילדים וכוללים טיפול בפרחי באך, רפלקסולוגיה, טווינא, שיאצו, או שילוב ביניהם. טיפולים אלה יכולים לעזור מאוד מבחינה רגשית, מנסיון.

אומגה 3 גליל
מעדויות רבות של מטופלים שלי, עולה כי השינוי התזונתי יחד עם מתן אומגה 3 גליל במינון המומלץ ע"י המחשבון של אומגה 3 גליל, לא רק הופכת את הילד ליותר מרוכז ומשפרת את היכולות הלימודיות שלו אלא גם את היכולות החברתיות שלו והופכת אותו לילד יותר שמח.
אני ממליצה לכל הורה שיש לו ילד שלוקח ריטלין לנצל את חופשת הקיץ שבה ממילא לא לוקחים ריטלין ולבוא לטיפול. השינוי נראה לעיין כבר לאחר כמה שבועות.
אומגה 3 גליל היא היחידה בעולם שמאוחסנת בתנאי קירור כך שהיא לא מחומצנת ולכן היא באמת יעילה.
ניתן להשיג אותה אצלנו במרכז evergreen
לפרטים נוספים אודות אומגה 3 גליל ניתן להhכנס לאתר של אומגה 3 גליל שכתובתו:
www.omega3galil.com
בהצלחה לכל ההורים והילדים וחופשת קיץ מהנה ורגועה!

לתאום טיפול נטורופתי ולייעוץ עם מומחה השאירו את הפרטים שלכם ונחזור אליכם בהקדם