מרכז evergreen, עיסוי רפואי, רפואה משלימה

קצב החיים המודרני וריבוי המשימות להן אנו נדרשים במסגרת המשפחה ובמקום העבודה גורמים לא אחת לעומס מנטאלי ופיזי הבא לידי ביטוי במקרים רבים בתחושה של נוקשות גופנית, שרירים תפוסים ולעיתים גם בכאבים במקומות שונים כגון : ראש, צוואר, שכמות וגב.

יתרונות העיסוי הרפואי באים לידי ביטוי בסיוע לתהליכי החלמה טבעיים המתרחשים בגוף, בהפחתת כאב, בשיפור טווחי התנועה של מפרקים, בסיוע להזרמת הדם והלימפה , בהפגת מתחים וכתוצאה מכך בשיפור  איכות החיים .

הטיפול בעיסוי רפואי משלב מספר טכניקות: עיסוי שוודי, טיפול בנקודות טריגר(נקודות הדק מיופאשיאליות/myofascial trigger point), עיסוי פאשיאלי, מתיחות והנעת מפרקים.

נקודת טריגר, myofascial trigger point , היא התכווצות מקומית במספר סיבי שריר היוצרת גבשושית. במהלך התארכות סיבי השריר , הסיבים הנמצאים סביב הנקודה מתארכים ואילו הסיבים בנקודת הטריגר נשארים מכווצים ולא מתארכים. נמצא כי בנקודת הטריגר קיימת חומציות מוגברת ויש בה ריכוז גבוה של חומרי פסולת מטבולית. כיווץ סיבי השריר בנקודת הטריגר משבש את אספקת הדם לנקודה ומונע בכך הגעת חומרי מזון ופינוי חומרי פסולת. כתוצאה מכך נגרמת נפיחות מקומית ברקמת השריר.

השפעות הימצאותן של נקודות טריגר באות לידי ביטוי בכאב מוקרן: למשל כאב ראש שמוקרן מנקודת טריגר בשריר הטרפז, בתפקוד לקוי של השריר שיהיה מקוצר ופחות גמיש ובתחושת תשישות ועייפות. כאבים שמקורם בנקודות טריגר לא יגיבו לתרופות נוגדות דלקת. לחיצה על נקודת טריגר המעוררת את הכאב ממנו אנו סובלים והקלה בכאב כתוצאה מהטיפול בה מעידים בד"כ שהיא מקור הכאב.

בין הגורמים להתפתחותן של נקודות טריגר: חולשת שרירים כתוצאה ממחסור בפעילות גופנית, מאמץ שרירי ממושך עם מחסור בהפסקות, פציעה ונטייה גנטית.

העיסוי הרפואי הינו תהליך שיקומי ומניעתי ולפיכך, יחד עם שיפור הרגלים באורח חיינו , תורם ומשפר את איכות החיים .

הכותב: אסף קדמון – מתמחה בעיסוי רפואי, מטפל מבית evergreen

השארת תגובה